Когато преди време ме питаха за какво най-много помага създадената от нас @NVBS – Авангардна Невро-Визуална Балансираща Система, отговорът ми, след много мислене, анализ и стесняване на кръга от възможности, беше …
… но малко предистория. Миналата година за първи път си направих Хумън-Дизайн карта. Профилът ми се оказа „Прожектор“ и навлизайки в материята стигнах до най-краткото описание за мен, което направо ме „закова“:
„Водач и Фасилитатор на Промяната“ – Колко точно казано само!
Но какъв Фасилитатор на Промяната съм аз?! Да, минавал съм няколко сериозни обучения по Чейндж Мениджмънт, участвал съм като Бизнес Оунър в немалко организационни промени, но и съм виждал колеги около мен да имат далеч по-богат специализиран опит и квалификация в областта. В някаква степен, Управлението на Промяната ми изглежда като отделна професия.
С моите 20-ина години в Управлението на Продажбите, основните ми задачи са били няколко:

- Да убеждавам клиентите, че с продуктите и услугите, които продавам, те ще могат да си решат проблемите и ще достигнат до едно по-добро от сегашното състояние.
- Да ги уверявам, че фирмата ни ще ги подкрепя в трудния им път на смяната на сегашното, сигурното състояние, към неясното и много често плашещо бъдеще.
- Да избирам, обучавам и мотивирам хора, членове на търговския екип, в това, че, например, 10-процентния ръст на плана за следващия период е постижим, макар и трудно и с известен напън.
И така нататък … все неща свързани с промяната от едно „сега“ в друго, ново, едно такова страшничко и нестабилно „бъдеще“.
А не е ли това еманацията на Процеса на Промяната? Не е ли Управлението на Продажбите на практика Управление на Промяната?

Според мен абсолютно ДА. И не само Продажбите. Маркетинг, Логистика, Човешки Ресурси и ако щете Финанси, всичко това е процес на Промяна.
… а отговорът на въпроса от първия абзац е:
Да! Всички форми на Управление на Промяната!
Автор: Петър Стратиев